Angst een duidelijke uitleg.

Angst is een proces, geen probleem..

In de jaren dat ik met mensen werk die aangeven zich angstig te voelen kan ik eigenlijk wel zeggen dat angst eigenlijk helemaal geen gevoel is.
Dat klinkt gek toch? Jarenlang werd angst gezien als een gevoel, een stoornis of een zwakte die je zou moeten beheersen. Nog vaker hoor of lees je dat je die angst aan zou moeten gaan om er geen last meer van te hebben.

Dat is inderdaad een manier. Als je je zou verdiepen in bijvoorbeeld imaginaire exposure kom je al snel tot de conclusie dat je door het naar die angst toegaan en het eventueel aan te gaan die angst zou kunnen uitdoven maar dat werkt helaas niet altijd en niet voor iedereen.

Het “gegeven” dat angst een gevoel zou zijn en je er alleen via dat gevoel van af zou kunnen komen is onjuist.

Automatische uitvoering…

Vaak hoor ik ook dat mensen niet eens meer weten waarvoor ze nu eigenlijk bang zijn, sterker nog dat de angst iets is dat ze overkomt.

Ik ga je vertellen dat angst niet iets is wat je overkomt. Het is iets wat jouw systeem automatisch uitvoert – met precisie, snelheid en consistentie.

Zodra je dit inziet, kan je veranderen en verandert alles wat zich onder de oppervlakte afspeelt.
Angst is niet willekeurig. Het is een gecreëerde emotionele reactie, gegenereerd door onbewuste mechanismen die op een soort van automatische piloot draaien.

Hoe werkt dit nu eigenlijk?

Je onderbewustzijn draait eigenlijk een voorspellende simulatie (interne film) van de toekomst af die opgebouwd is uit eerdere ervaringen en verwachtingen gelinkt aan jouw identiteit.

Die interne ‘film’ triggert direct en heel automatisch een fysiologische reactie, voegt betekenis toe en koppelt hier weer een emotioneel label aan.

Dit lijkt een heel proces maar dit alles gebeurd nog voordat er bewust gedacht wordt. Tegen de tijd dat je je bewust bent van die angst, is het proces al voltooid. Dat is dan ook de reden dat de angst zo oncontroleerbaar voelt.

Wat belangrijk is om te weten:
Even als voorbeeld…………. Je kunt verschillende mensen hebben met verschillende angsten uiteindelijk dus ook verschillende verhalen, verschillende betekenissen, verschillende triggers, verschillende emotionele labels en dus uiteindelijk verschillende levens.

Toch werken ze volgens dezelfde diepe structurele principes.

Verschillende interne films (simulaties). Dezelfde motor.
Wat we hieruit dus kunnen opmaken is dat angst niet persoonlijk is.


Angst is niet persoonlijk. Het is procedureel. En alles wat procedureel is, kan opnieuw ontworpen worden.

Wil jij met jouw procedure aan de slag? Maak dan snel een afspraak. Het meest voor de hand liggende is dat we de angst lekker de angst laten zijn en je juist gaan versterken. versterken zodat die angst geen ruimte meer heeft en je interne film zal veranderen.